„Pierwszaki na start”
Słodki miód zajadamy, bo pszczołom chętnie pomagamy!
29 kwietnia br. odbyły się kolejne już warsztaty przedsiębiorczości dla najmłodszych uczniów naszej szkoły z cyklu „Pierwszaki na start”. Wtorkowe spotkanie dotyczyło tematyki pszczelarstwa. W trakcie zajęć, dzięki uprzejmości prowadzącej, pani Katarzyny Kocemby, dzieci miały okazję przenieść się w niezwykły świat tych wyjątkowo pożytecznych owadów oraz poznać zasady funkcjonowania w nim.
Pierwszaki zobaczyły m.in. tradycyjny ul, a także dowiedziały się, jakie funkcje pełnią poszczególne pszczoły, na czym polega organizacja ich życia i podział ról. Dzieci zdobyły również informacje dotyczące procesu powstawania miodu. Istotnym elementem prelekcji, było poznanie zasad bezpieczeństwa w pracy z ww. owadami. Poza teoretycznymi wiadomościami, pierwszaki mogły także w praktyczny sposób przekonać się, na czym polega praca pszczelarza. Każdy z uczestników warsztatów miał szansę z bliska przyjrzeć się wszystkim niezbędnym jego atrybutom. Można było dowiedzieć się, czym jest np. węza, podkurzacz, dłuto, podkarmiaczka itp. sprzęty. Wiele z nich wzbudziło prawdziwy zachwyt i nieukrywaną ciekawość. Jedną z największych atrakcji, z całą pewnością była możliwość spróbowania słodkiego pyłku oraz wafelków z pysznym, naturalnym i bardzo zdrowym miodem. Nie brakowało także chętnych do założenia oryginalnego stroju pszczelarza, w którym większość z uczestników spotkania prezentowała się naprawdę wspaniale! Kolejnym punktem warsztatów było samodzielne wykonanie świeczek z pszczelego wosku, które sprawiło uczniom wiele radości i satysfakcji. W końcu nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wykonane dzieło. 😉
Na zakończenie wszyscy wzięli udział w quizie sprawdzającym wiedzę, którą można było zdobyć w trakcie warsztatów. Najlepsi otrzymali pamiątkowe upominki. Po spotkaniu, chętni uczniowie zrobili sobie jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć, a następnie, niczym Kubuś Puchatek, oblizali się, kończąc miodową degustację i dziękując za wspaniałą lekcję przyrody.
Trzeba przyznać, że warsztaty pszczelarskie okazały się nie tylko doskonałą okazją do wzbogacenia wiedzy w zakresie ekosystemu i zdrowego odżywiania, ale także stały się pretekstem do kształtowania proekologicznej postawy dzieci, zwiększania ich wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. Spotkanie z pszczelarzem pokazało również naszym najmłodszym, jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami, i jak wiele każdy z nas może dla nich zrobić już dziś.
M. S.