- 17 lutego 2022
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Otrzymaliśmy kwotę 15 tysięcy złotych. Część tej sumy przeznaczona została na nowe książki, zaś pozostałe na uzupełnienie wyposażenia biblioteki. Zakupionych zostało 536 książek, zarówno nowości czytelniczych, jak i lektur, uwzględniając przy tym potrzeby czytelników słabiej widzących i mających kłopoty z nauką czytania. Nowe regały, szafki, biblioteczki ekspozycyjne oraz lada biblioteczna wpłynęły znacząco na wystrój i funkcjonalność pomieszczeń.
Zanim jednak te wszystkie nowe i pachnące książki oraz sprzęty znalazły się w bibliotece, już od dłuższego czasu zbierane były zamówienia od uczniów na książki, które chcieliby znaleźć na półkach. Także poloniści zgłaszali zapotrzebowania na lektury. Gotowe zamówienie zostało przekazane Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców do zatwierdzenia.
Realizując zadania NPRCz, propagującego czytelnictwo, w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Na korytarzu bibliotecznym powstała galeria plakatów dotyczących książek i czytania, zaś w wypożyczalni – Ściana Inspiracji Czytelniczych, gdzie każdy uczeń może wpisywać swoje propozycje książek i cytatów. Znalazło się również miejsce dla Półki Okazjonalnej, na której ekspozycja zmienia się stosownie do właśnie obchodzonego dnia, święta czy rocznicy. Będzie nam ona towarzyszyć na stałe, bo jest okazją wyeksponowania zapomnianych tytułów. Mieliśmy więc już wystawki dotyczące Halloween, bajek, pluszowego misia, Święta Bożego Narodzenia i Kubusia Puchatka. Tradycyjnie odbył się tez Dzień Słodkiego Wypożyczania, szczególnie wyczekiwany i lubiany przez uczniów. Z pewnością powtórzymy go jeszcze w II półroczu, może podczas obchodów Światowego Dnia Kota lub Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
5 listopada hucznie obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Zarówno w bibliotece jak i w szkole odbyło się mnóstwo konkursów z bajkową przebieranką na czele, w której wzięli udział także nauczyciele. Natomiast 25 listopada poświęcony został pluszowemu misiowi, który tego dnia ma swoje światowe święto. W bibliotece odbył się plebiscyt na „Misia Roku”. Spośród 32 pluszaków przyniesionych przez dzieci, uczniowie wybierali najsympatyczniejszego. Wszystkie pluszowe misie znalazły się na specjalnej wystawie w czytelni.
W styczniu w progi biblioteki zawitały Pierwszaczki, które już wcześniej spędzały czas podczas przerw w czytelni, teraz jednak zostały już oficjalnie przyjęte w poczet czytelników. Na pamiątkę swojej pierwszej wizyty, zgodnie z tradycją, otrzymały książkowy upominek.
Nowoczesne regały i pachnące nowością książki sprawiły, że biblioteka stała się jakby jaśniejsza i przytulniejsza. Zaciekawione dzieci licznie zaglądają po książki, ale również, by miło spędzić tu czas.
Dorota Kielar