- 13 października 2021
Powrót do przeszłości, czyli wycieczka klas 1-3 do skansenu w Wygiełzowie
W czwartek 7 października, około godziny 8.00 uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wygiełzowa, gdzie znajduje się Nadwiślański Park Etnograficzny, położony u stóp Lipowca – wzgórza, na którym znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.
Na miejsce dotarli po godzinnej podróży autokarami. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni miejscem, na które przybyli.
Po wejściu na teren skansenu uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy. Część dzieci rozpoczęła zwiedzanie skansenu wraz z przewodnikiem, a pozostała część (podzielona na dwie grupy) wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach. Później role się odwróciły i zwiedzający spróbowali swoich sił jako twórcy, a pozostałe dzieci rozpoczęły spacer, po tym urokliwym miejscu i zwiedzanie skansenu.
A było co zwiedzać! W skansenie bowiem zgromadzono przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich, czyli grupy etnograficznej zamieszkującej obszar od Bochni przez okolice Krakowa, Oświęcimia, Wadowic, Chrzanowa, aż po rzekę Przemszę stanowiącą granicę z województwem górnośląskim. Uczniowie zwiedzili między innymi: młyn z Sadek z drugiej połowy XIX wieku z izbą kurną, drewniany kościółek z Ryczowa z początku XVII wieku, w którym do dzisiaj odbywają się koncerty organowe oraz dwór z Droginii z 1730 roku. Dzieci miały możliwość poczuć klimat dawnych czasów i zobaczyć jak żyło się w przeszłości, za czasów pradziadów.
Największą atrakcją okazały się zorganizowane dla uczniów warsztaty twórcze. Pierwszaczki wzięły udział w zajęciach warsztatowych pt. „CZERWONE KORALE” – malowały drewniane paciorki, komponowały korale oraz poznały historię i symbolikę tradycyjnej krakowskiej biżuterii. Uczniowie klas drugich zamienili się w artystów ludowych i podczas warsztatów „NA SZKLE MALOWANE” utworzyli piękne i barwne prace na szklanym podłożu. Z kolei trzecioklasiści w części warsztatowej dowiedzieli się, w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym oraz poznali elementy stroju kobiecego i męskiego, natomiast w części końcowej otrzymali lnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, którą pięknie przyozdobili farbami.
Nasi uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale i patriotyzmu. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki.
Uczniowie klas 1- 3 wraz z opiekunami