Święta majowe!
Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas
wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarnąć w przeszłość
dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam … gdy myślę Ojczyzna –
by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak
poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia…
ŚWIECIE NASZ,
DAJ NAM WIELE JASNYCH DNI…
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
27 kwietnia br. świętowaliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także poprzedzającego ją Dnia Flagi oraz święta Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku o piękną artystyczną oprawę, utrzymaną w duchu patriotycznym, zadbała klasa VI, która, wraz z panią Beatą Kudłaciak – Szlagór, od wielu tygodni wytrwale i z dużym zaangażowaniem pracowała nad swoim występem. Cudne i sielskie, a zarazem przywołujące narodowe wspomnienia krajobrazy i dekorację (również w postaci żywych, biało – czerwonych kwiatów) przygotowała natomiast pani Joanna Siwek oraz pani Dorota Cudzich. Jednak tych odniesień do Polski było dzisiaj o wiele więcej. Mogliśmy podziwiać wspaniałego poloneza, zobaczyć jakże barwne stroje narodowe oraz uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii i polskiej muzyki. Dzięki nowym aranżacjom pani Beaty Kudłaciak – Szlagór i śpiewowi szkolnego chóru, jak zwykle byliśmy zaskoczeni, a zarazem wzruszeni oprawą muzyczną dzisiejszego apelu.
O ważnych faktach, dotyczących naszego kraju, przypomnieli nam także prowadzący – Szymon Sadlik (kl. II PG) oraz Sandra Bogacz (kl. III PG).
Na zakończenie apelu głos zabrała wicedyrektor szkoły, pani Agnieszka Dudziak, która podziękowała klasie, a także ich opiekunowi za przygotowanie występu: To była piękna i wzruszająca inscenizacja. Myślę, że – tak, jak powiedziała Sandra – ważne jest to abyśmy mieli możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą…, swobodę i niezależność i tego sobie życzmy. Pamiętajmy o tym, co nas łączy, i że naród to my. Wszyscy Polacy, którzy żyjemy tu i TERAZ. Dziękujemy, że to właśnie wy, młodzi, chcieliście nam dzisiaj o tym przypomnieć i opowiedzieć – powiedziała pani wicedyrektor, kończąc swoją wypowiedź.
A jeśli raz jeszcze chcecie zobaczyć albo pokazać innym fotograficzną relację z dzisiejszych obchodów, zapraszamy Was do GALERII autorstwa pani Elżbiety Gamzy. Natomiast piękne wspomnienie o ludziach i czynach, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością, od kilku tygodni widnieje również na gazetce (I piętro). O nią, z kolei, zadbała pani Bożena Zając.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie niezbędnych do przedstawienia kostiumów i rekwizytów. Dzięki temu nasz krótki spektakl przeniósł nas w atmosferę XVIII wieku. W szczególności dziękujemy pani Jolancie Sitarz, która własnoręcznie uszyła stroje dla młodych aktorów.
M. S.