- 1 listopada 2023
Wrocław – miasto licznych atrakcji
W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Poznaj Polskę” klasy siódma i ósma Szkoły Podstawowej w Kobiernicach pojechały na trzydniową wycieczkę do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska.
Po czterogodzinnej podróży autokarem uczniowie udali się do najsłynniejszego ZOO w Polsce, niegdyś rozsławionego przez program telewizyjny prowadzony przez Hannę i Antoniego Gucwińskich – Z kamerą wśród zwierząt. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło Afrykarium, gdyż mogli spacerować wśród pływających wokół rekinów, płaszczek, pingwinów…, czy manatów zajadających sałatę. Równie interesujące były wybiegi z lwami, nosorożcami, żyrafami… .
Kolejnym punktem wycieczki była Hala Stulecia – zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie najpierw weszli na wieńczącą obiekt kopułę i obejrzeli jedną z największych hal widowiskowych w Europie. Następnie zwiedzili niewielkie muzeum, gdzie zapoznali się historią budynku oraz jego konstrukcją, by na koniec przespacerować się urokliwą pergolą w kształcie elipsy udekorowaną jesienną, czerwoną winoroślą.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Muzeum Narodowym. Uczniowie podziwiali rzemiosło i sztukę zdobniczą XX w., sztukę Dalekiego Wschodu czy współczesną ceramikę i szkło. Z zachwytem oglądali dzieła malarskie polskich twórców XVII – XIX w., a wystawa pocztu królów i książąt polskich Jana Matejki oraz monumentalna Panorama Racławicka, której inicjatorem był znany lwowski malarz Jan Styka, dały okazję do powtórki z historii.
Kolejnym punktem programu drugiego dnia wycieczki był Ostrów Tumski i jego wspaniałe zabytki (Katedra p.w. Jana Chrzciciela, pomnik św. Jana Nepomucena, kościół Świętego Krzyża, Kościół Świętego Marcina). Następnie grupa przeszła przez Most Tumski – zwany Mostem Zakochanych, by na Uniwersytecie Wrocławskim obejrzeć Aulę Leopoldina – unikatowy zabytek świecki późnego baroku. Udało się również wejść na Wieżę Matematyczną, skąd można było podziwiać panoramę miasta. Ostatnim punktem wycieczki w tym dniu był Rynek ze Starym Ratuszem i pręgierzem. W trakcie spaceru uliczkami urokliwego Wrocławia wszyscy szukali krasnali, które już na stałe zagościły w tym mieście. Zwycięzcy sfotografowali ponad sześćdziesiąt chochlików.
Na ostatni dzień w stolicy Dolnego Śląska przewidziano wizytę w Ogrodzie Botanicznym, który o tej porze roku zachwyca nie tylko różnorodnością roślin, ale i bogactwem jesiennych barw oraz Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie. Ten obiekt okazał się najciekawszą atrakcją wycieczki dzięki niezwykłym multimedialnym instalacjom, filmom, eksperymentom, wirtualnym spotkaniom z ośmiornicami i rekinami.
Wrocław – to niezwykłe miasto z ogromem wspaniałych zabytków, muzeów, klimatycznych miejsc, które przywołują dzieje naszej historii, zachwycają różnorodnością i nowoczesnością. Te trzy dni tam spędzone były dla naszych uczniów cenną lekcją. Mamy nadzieję, że na długa zapadną w ich pamięci.
Beata Kudłaciak-Szlagór