Szkoła pamięta
Jeżeli śmierć bliskich czegoś nas uczy,
to przede wszystkim tego, że na świecie
nie liczy się nic, poza miłością.
Santa Montefiore
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego…
Dla bliskich…
W hołdzie znanym i nieznanym.
Dla wielkich bohaterów i pięknych ludzi.
Dla tych, których nie ma już wśród nas…
Szkoła pamięta…
Już jutro dzień szczególny, jakże inny od pozostałych. Czas zadumy, refleksji… Jak co roku, ten wyjątkowy czas pozwala się zatrzymać, odszukać nawet nieco zapomniane momenty albo wręcz przeciwnie; powrócić do śladów, które wciąż jeszcze bardzo bolą.
W tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych, wielu z nas już porządkuje groby, odwiedza miejsca wyjątkowe – dla jednych wspólne, dla innych bardzo indywidualne, ale zawsze ze wspomnieniami, z historią… Bo to, co nas ukształtowało lub ten, komu zawdzięczamy fundamenty, nigdy przecież nie przeminie. I tu na chwilę można by się zatrzymać i pomyśleć, że wielkie słowa nie zawsze idą w parze z czynami. To fakt, nie zawsze, ale uczniowie naszej szkoły pokazują, że wcale tak być nie musi. Że młodzi ludzie żyjący w innych czasach, często w nierozumianej przez starsze pokolenie rzeczywistości, mogą i chcą żyć właśnie mądrze i świadomie; chcą uczestniczyć w historii, stanowić jej część, a przede wszystkim pamiętać o tym, co było. Że nie odżegnują się od korzeni, tylko pragną je zgłębiać. Tak było też w ubiegły piątek. A przyłączając się do akcji MEN „Szkoła pamięta”, dali temu kolejne świadectwo. Wtedy bowiem nasi uczniowie wzięli udział w lekcji historii w terenie. Pierwszym z odwiedzonych miejsc była Porąbka, w której grupa młodzi ludzie – klasa Va oraz ich starsi koledzy, wraz z p. Magdaleną Adamczyk, upamiętniła uczestników powstania styczniowego oraz poległych w Katyniu. Młodzież zatrzymała się również pod Dębem Wolności, zasadzonym przez żołnierzy walczących podczas I wojny światowej. Kolejnym przystankiem historycznego szlaku pamięci była Wielka Puszcza. Tu z kolei uczniowie zapalali znicze pod pomnikiem partyzantów AK (oddziału „Garbnik” z okresu II wojny światowej). Ostatnim, ale nie mniej istotnym punktem była sąsiadująca z nami miejscowość – Kęty, gdzie wszyscy wzięli udział w prelekcji dotyczącej legionistów oraz powstańca z Kobiernic, spoczywającego na cmentarzu w ww. miejscowości.
Ale miniony tydzień obfitował również w odwiedziny innych cmentarzy. Wielu uczniów, wraz z opiekunami, przystanęło przy grobach swoich bliskich, ale także przy opuszczonych, zapomnianych i naznaczonych czasem mogiłach. Pięknym momentem upamiętniającym bohaterów wolności, było również zapalenie zniczy pod szkolnymi Dębami Pamięci, które z roku na rok stają się coraz głębszym elementem historii szkoły oraz naszej małej Ojczyzny – okna na świat.
A w ciągu najbliższych dni, kiedy różne światy zapewne będą przenikać się jeszcze mocniej niż zwykle, bądźmy razem. Tu i teraz. A nade wszystko, teraz i potem, po prostu PAMIĘTAJMY…♥
MS