100 lat Niepodległej!
TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE!
SPRAWOZDANIE
Polak jestem!
Od przodków wolną wziąłem duszę.
Myślę, mówię i czuję, jak chcę.
Nie jak muszę.
Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma…
Kilka słów o obchodach Święta Niepodległości
Choć tegoroczne obchody Święta Niepodległości już za nami, z pewnością ich wspomnienie na długo jeszcze pozostanie w pamięci. Setna rocznica jest doskonałą okazją, by hucznie świętować, czego i my nie mogliśmy sobie odmówić.
Tydzień Niepodległości, w którym dumnie brała udział cała społeczność szkolna, zarówno ta starsza, jak i młodsza, okazał się wspaniałym „pretekstem” do wielu przedsięwzięć; wystaw – fotograficznej pt. „Beskid Mały jest wspaniały”, ukazującej piękno naszego krajobrazu, autorstwa p. Elżbiety Gamzy, jak również skłaniającej do refleksji i zadumy nad człowiekiem, i jego działaniem w aspekcie historycznym pt. „Józef Piłsudski znany i nieznany – portret życiem pisany”, p. Doroty Kielar, gazetek – na korytarzach i w klasach, oraz spotkań, na które często, w codziennym zabieganiu, brakuje nam czasu. W ciągu ostatnich dni, tych momentów było wiele; nie tylko w najbliższym gronie, ale także wśród ciekawych osobowości, które zaszczyciły nas swoją obecnością.
I tak wspólne obchody 11 listopada rozpoczęły się… jeszcze w październiku, za sprawą lekcji historii na żywo pt. „Polskie drogi do niepodległości”, zorganizowanej przez dyrektor szkoły, panią Barbarę Białkowską.
Następnie, ponownie razem, mogliśmy spędzić czas i przypomnieć sobie najpiękniejsze pieśni patriotyczne z dobrze nam znanym (już nie duetem) tercetem METRUM.
We wtorek odbył się natomiast niezapomniany Bieg Niepodległości, w którym wzięła udział tak liczna grupa osób, że zaskoczyła nawet samych organizatorów – p. Artura Żelichowskiego i p. Andrzeja Glądysa. Tym razem, w wyjątkowym wydarzeniu, uczestniczył również gość specjalny, wójt elekt – p. Paweł Zemanek, który wraz z dyrektor szkoły, dokonał uroczystego przecięcia wstęgi na starcie wyścigu. Należy podkreślić, że w biegu mógł wziąć udział każdy, bez względu na wiek i… kondycję fizyczną. Pojawili się zatem i najmłodsi uczniowie naszej szkoły, i rodzice, i dziadkowie. Jedni biegli i potraktowali tę formę aktywności jako kolejne wyzwanie. Inni maszerowali z kijkami bądź spacerowali, a jeszcze inni kibicowali i machali z okien swoich domów. Bez względu na to, w jaki sposób tak wiele osób przyłączyło się do naszej wspólnej szkolnej inicjatywy, najważniejszy chyba pozostaje fakt, że… byliśmy razem. Dosłownie, ale też myślami. I oczywiście dzięki wsparciu, które z wielu stron było bardzo odczuwalne, w tym – od lokalnej policji, która zabezpieczała trasę biegu i czuwała nad wszystkimi jego uczestnikami.
A jeśli ktoś nie miał okazji wykazać się sportowo, mógł spróbować swoich sił… w wokalu. Kolejny dzień Tygodnia Niepodległości upłynął bowiem pod hasłem „Przegląd Pieśni Patriotycznych”, którego inicjatorką i koordynatorką była p. Bożena Zając.
Dzięki wspaniałym występom młodych Polaków, oraz przygotowaniu przez swoich wychowawców, mogliśmy przenieść się w najpiękniej wybrzmiewające dźwięki wolnej Polski. Duch patriotyzmu zdawał się unosić nad naszymi głowami jeszcze mocnej niż zwykle, a uczniowie, którzy tego dnia zaprezentowali przygotowane wcześniej pieśni, wyglądali naprawdę pięknie i wzruszająco, i jak podkreśliła pani dyrektor, z pewnością ci, którzy walczyli niegdyś za naszą ojczyznę, dziś byliby dumni z młodego pokolenia.
Duma i radość rozpierałaby ich z pewnością także w trakcie udziału w kolejnym wydarzeniu – uroczystym apelu okolicznościowym. Tym razem nad przygotowaniem uczniów klasy IV b czuwały panie: Izabela Sobkowska, wychowawczyni, Bożena Zając oraz Beata Kudłaciak-Szlagór. Montaż słowno-muzyczny okazał się kolejnym, bardzo wzruszającym momentem. Myślę, że nie byłoby przesadą stwierdzenie, że w trakcie przedstawienia czas na chwilę stanął w miejscu, po to, by zapisać w historii kolejną kartę. W historii – szkoły, naszej miejscowości, ale i Ojczyzny w dużo szerszym znaczeniu. Wspomniana wyżej klasa zaprezentowała się pięknie i nieszablonowo. Ich inscenizacja była dowodem na to, że odpowiedni przekaz nawet niełatwego tematu i czasów, może przyciągnąć uwagę również najmłodszych. To zadanie udało się bezbłędnie dzięki uczniom i ich niezwykłym opiekunkom. Warto podkreślić, że niezapomnianych wrażeń dodawała także oprawa muzyczna. Pani Beata Kudłaciak-Szlagór, wraz z chórem, sprawiła, że niejeden widz uronił łzę wzruszenia. Nie mniej ważna była scenografia i dekoracja, nad którą pieczę sprawowała m.in. pani Izabela Sobkowska. Nad całością czwartkowej uroczystości czuwała również pani Bożena Zając. Ten dzień nie zakończył się jednak wraz z apelem.
Kolejną inicjatywą, podjętą przez uczniów naszej szkoły, było uroczyste sadzenie dębu. W przedsięwzięciu tym wzięły udział dzieci oraz młodzież – przedstawiciele z poszczególnych klas, Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunami, a także p. Ewa Herma, pomysłodawczyni projektu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć pani dyrektor. Pojawił się także… ksiądz proboszcz, który także dorzucił garść ziemi. I tak, na przyszkolnym skwerze, obok katyńskiego i smoleńskiego, został posadzony Dąb Niepodległości, upamiętniający odzyskanie przez nasz kraj suwerenności. Drzewo, które będą mogły podziwiać pokolenia przez wiele setek lat; które będzie wzrastało wraz z wolną Polską.
A o tym, jak blisko nas byli ci, którzy przelali za nią krew, mogliśmy dowiedzieć się m.in. z prelekcji dra. Andrzeja Małysy – adiunkta Muzeum im. A. Kłosińskiego w Ketach na temat Józefa Piłsudskiego oraz pobytu Legionów Polskich w Kętach. To właśnie tutaj stacjonowali żołnierze walczący za ojczyznę. I choć przypomnienie tamtych lat przypadło na ostatni dzień naszych lokalnych obchodów, nie było zwieńczeniem niezwykłego tygodnia. Punktualnie o godzinie 11.11 miało miejsce wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Biało-czerwone barwy oraz głosy pełne przejęcia i dumy wypełniały tego dnia salę po brzegi. Było pięknie, dostojnie, ale też głośno i radośnie. Ten wyjątkowy moment z pewnością również zapisze się na kartach historii naszej szkoły już na zawsze.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, odbył się jeszcze apel podsumowujący Tydzień Niepodległości. W jego trakcie zostali przedstawieni laureaci konkursów – plastycznego (organizowanego przez p. Bożenę Zając oraz p. Dorotę Cudzich) i literackiego (nad którym czuwała p. Magdalena Adamczyk). Choć nagrodzonych (słodkim co nieco) było wielu, jury wielokrotnie podkreślało trudność wyboru ze względu na wysoki poziom, jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy konkursów.
Należy zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia, które zostały podjęte w minionym tygodniu w hołdzie Niepodległej, zjednały nie tylko pomysłodawców, ale i wszystkich mniejszych i większych, uczniów i pracowników naszej szkoły, za co pani dyrektor serdecznie podziękowała. To był okres, który pokazał, że w ważnych dla nas momentach, chcemy i umiemy być razem. Stajemy się wtedy solidarni nie tylko przez moment, bo przecież niezależność i poczucie jedności kształtujemy stale, nieprzerwanie od wielu, wielu lat i pokoleń. Każde wspomnienie wydarzeń, dzięki którym nasz kraj odrodził się na nowo, wzmacnia i utwierdza w przekonaniu, że polskość to coś więcej niż „tylko” cecha każdego z nas.
Obchody Tygodnia Niepodległości w naszej szkole były wspaniałą inicjatywą, zrywem patriotycznym, który zjednoczył nas wielopokoleniowo, co podkreślała również, podczas piątkowego apelu, pani dyrektor. Zaznaczyła przy tym, że każdy przejaw patriotyzmu, nawet ten najmniejszy, jest wielkim gestem i ukłonem w stronę ojczyzny.
Pani dyrektor raz jeszcze podkreśliła zaangażowanie nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników szkoły, którzy znacząco przyczynili się do (nieco dłuższych niż początkowo planowano) obchodów święta, nad którego przebiegiem czuwała od początku p. Bożena Zając. Czuwała, motywowała i zachęcała, dzięki czemu z pewnością czas dla Niepodległej miał dużo większy, piękniejszy i niezapomniany wymiar.
*Częste użycie określeń: wyjątkowy, dumny, niezapomniany, piękny, wspaniały w artykule nie było przypadkowe. 😉
Bożena Zając, Marta Polanek
GALERIE!!! –
DZIĘKUJEMY ZA NIE
PANI ELŻBIECIE GAMZIE – SZKOLNEMU FOTOGRAFOWI
Wyjątek stanowi galeria środy, tutaj zdjęcia wykonała p. Beata Sadlik – również dziękujemy!!!
WYSTAWY, GAZETKI I INNE DEKORACJE NASZEJ SZKOŁY NA
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Piątek 9.11.2018 r. – 11.11 bicie rekordu dla Niepodległej – udziała w akcji ogólnopolskiej.
Piątek 9.11.2018 r. – Prelekcja na temat Józefa Piłsudskiego i pobytu Legionów Polskich w Kętach.
Czwartek 8.11.2018 r. – Posadzenie Dębu Niepodległości
Czwartek 8.11.2018 r. – Uroczysty apel z okazji 100 rocznicy uzyskania przez Polskę Niepodległości
Środa 7.11.2018 r. – Przegląd pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów wraz z opiekunami
Wtorek 6.11.2018 r. – Bieg Niepodległości
Poniedziałek 5.11.2018 r. – Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu tercetu METRUM
Środa 31.10.2018 r. – Lekcja historii na żywo