Wycieczka do elektrowni
LEKCJA FIZYKI W ELEKTROWNI SZCZYTOWO-POMPOWEJ
PORĄBKA-ŻAR
10 stycznia 2018r. uczniowie klasy VII, II i III gimnazjum wraz z opiekunami, uczestniczyli w lekcji fizyki na żywo, która została przeprowadzona w elektrowni Porąbka Żar.
Lekcja ta odbyła się we wnętrzu góry Żar, położonej w Beskidzie Małym. Właśnie to miejsce zostało wybrane przed laty jako najbardziej optymalne spośród 235 propozycji lokalizacji elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce. To tutaj wybudowano w latach 1971-1979 elektrownię Porąbka-Żar w obrębie kaskady rzeki Soły. Warto podkreślić, że elektrownia ta jest drugim, ze względu na wielkość, tego typu obiektem w Polsce, po elektrowni w Żarnowcu.
Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy dotyczącej roli i znaczenia elektrowni wodnej jako niekonwencjonalnego źródła energii w polskim systemie energetycznym.
Zwiedzanie elektrowni rozpoczęliśmy od miejsca, w którym jest już wyprodukowana energia elektryczna o ogromnej mocy, czyli w tzw. rozdzielni odłącznikowej wyprowadzenia mocy. To z tego miejsca liniami napowietrznymi energia trafia do miejsca włączenia do krajowego systemu energetycznego, czyli do rozdzielni w Kobiernicach.
Następnie przeszliśmy długim tunelem z dwiema, automatycznie rozsuwanymi tamami wentylacyjnymi do głównej komory. Komora ta została wydrążona w skałach fliszu karpackiego. Nasz przewodnik stwierdził, że jest ona tak duża, że mogłaby pomieścić Kościół Mariacki! W niej właśnie mieści się ”serce elektrowni” z czterema blokami energetycznymi, czterema hydrozespołami.
Na koniec zatrzymaliśmy się w sali audiowizualnej. Siedząc wygodnie w fotelach zobaczyliśmy i usłyszeliśmy wszystko, albo prawie wszystko, co można by powiedzieć o tej elektrowni, i w ogóle o elektrowniach szczytowo-pompowych.
To był niezwykle ciekawy wykład, który pozwolił nam zrozumieć istotę i sens tej budowli będącej swoistym zakładem przemysłowym.
Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i wrażenia.
opracowała Sabina Kudrys