![](https://spkobiernice.pl/wp-content/uploads/2024/09/DZIEN-GLOSNEGO-CZYTANIA.jpg)
- 16 listopada 2024
Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole! – uzupełnienie
Już za nami kolejny Szkolny Dzień Głośnego Czytania wraz z towarzyszącymi konkursami.
Uczniowie klas starszych sięgnęli do „Małego Księcia” Antoine’a de Saint Exupéry`ego, ponieważ w tym roku mija dokładnie 80 lat od pierwszego wydania tej książki. Utwór, zaliczany do klasyki literatury światowej, przetłumaczono na ponad 300 języków. Ta powiastka filozoficzna to prawdziwa skarbnica mądrości, w której znajdziemy mnóstwo cytatów oraz aforyzmów o życiu i człowieku. Zdań, które skłaniają do zadumy czy refleksji nad naszym postępowaniem. Wybór okazał się trafiony, gdyż przygody Małego Księcia zachwyciły zarówno czwartoklasistów jak i starszych uczniów.
Nasi młodsi uczniowie również zasłuchani byli w powieść pełną refleksji i przemyśleń.. „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel opowiada o nas (dzieciach i dorosłych) we współczesnym świecie. Miejscem opisywanym przez autorkę może być Warszawa, Gdańsk czy nasze Kobiernice, gdzie nie ma już na ulicach garncarza, kaletnika, krawca. Nikt już nie naprawia zegarków, rajstop czy parasolek. Po co naprawiać stare, jak świat zachęca do kupna nowego? Reperowanie wymaga czasu, a dziś tak bardzo go wszystkim brakuje. Teraz wszystko chcemy „na już”, a najlepiej „na wczoraj”. Ulicami biegną ludzie zapatrzeni w telefony, a wokoło zachęcają neony banków, punktów gastronomicznych np. o nazwie „Rach, ciach, ciach”, każdy poleca najszybszego hamburgera w mieście, a salony urody obiecują wieczną młodość. I wśród tego natłoku tytułowa pracownia Aurory, która wykonuje nadzwyczajny zawód- naprawia złamane serca.
Książka zachwyciła tych, którzy potrafią przykleić „plaster dobroci i miłości”, poczęstować się lub kogoś pastylkami radości, wypić napar życzliwości, czułości i wyrozumiałości. Innymi słowy to opowieść dla wszystkich, którym – jak Aurorze – zależy na dobrych, kochających sercach.
Jako podsumowanie Szkolnego Dnia Głośnego Czytania w klasach siódmych i ósmych przeprowadzono konkurs dotyczący znajomości lektury. W czołówce znaleźli się: Zuzanna Sieinke i Małgorzata Stanisz z klasy siódmej, a na trzeciej pozycji uplasował się Jan Janosz z klasy ósmej. W klasach IV – VI został przeprowadzony konkurs plastyczny, a jego laureatami zostali:
I miejsce – Filip Malarz z klasy IV
II miejsce – Nikola Mularczyk z klasy V
III miejsce – Aleksandra Waluś z klasy V
Dodatkowo wyróżniono prace Oliwi Sapieżko i Mai Kaczmarczyk z klasy V.
Dzieci z klas młodszych utworzyły klasowe plakaty nt wysłuchanej lektury, ukazując nam co jest w życiu najcenniejsze i najważniejsze. Każdy z nich ukazuje nam mądrość z opowiadania widzianą oczami dziecka, dlatego zostały równo nagrodzone.
Podobnie jak w poprzednich latach do głośnego czytania przyłączyli się liczni nauczyciele oraz mamy naszych uczniów – pani Krystyna Szymla – Matusiak i pani Agnieszka Mielec. Składamy im serdeczne podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie.
Beata Kudłaciak – Szlagór
Joanna Tylenda