Wycieczka do Kopalni Srebra
Wycieczka klasy VII oraz VIII do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Ostatni poniedziałek września dla uczniów klasy VII oraz VIII nie był zwykłym, kolejnym dniem nauki. Młodzież z dwóch najstarszych klas przybyła do szkoły nieco wcześniej niż zwykle. Już o godzinie 6:30 uczniowie wraz z opiekunami byli w drodze do Tarnowskich Gór.
Celem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Podróż do Tarnowskich Gór zajęła ponad dwie godziny. Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali zaproszeni na krótki film na temat tarnogórskiego górnictwa kruszców srebra, ołowiu i cynku. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Multimedialnym Muzeum Górnictwa. Mogliśmy obejrzeć m.in.: dawne narzędzia, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku oraz niesamowitą instalację obrazującą działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej.
Zwiedzanie Kopalni Srebra rozpoczęło się od zjazdu wyciągiem szybowym ponad czterdzieści metrów pod ziemię. Wcześniej, ze względu na bezpieczeństwo, każdy z uczestników wycieczki musiał założyć kask. Kolejno rozpoczęła się niezwykła podróż przez podziemia. W czasie wędrówki przewodnik pokazywał wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe oraz labirynt korytarzy. Wędrując w podziemiach zwiedziliśmy trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Niska temperatura, duża wilgotność powietrza i towarzyszące surowe warunki, uświadomiły nam jak ciężka i trudna była praca gwarków. Jedną z największych atrakcji w czasie zwiedzania kopalni był przepływ łodziami między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach „Szczęść Boże” i „Żmija”. Po dwugodzinnej wędrówce wyjechaliśmy windą górniczą z podziemi i udaliśmy się do Sztolni Czarnego Pstrąga.
Z uwagi na to, że nie można dotrzeć autokarem bezpośrednio do sztolni, musieliśmy z pobliskiego parkingu udać się tam pieszo. Trasa wiodła przez malowniczy, szczególnie piękny o tej porze roku, park. Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikatowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Rejs odbywał się niemalże w ciemnościach, a delikatne światło lamp karbidowych oraz niezwykłe opowieści przewodnika stwarzały wspaniałą atmosferę.
Po zwiedzeniu zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO przyszedł czas na powrót do Kobiernic.
Wyjazd dostarczył nam wielu wrażeń i wzbogacił naszą wiedzę. Wizyta w Tarnowskich Górach była bardzo ciekawym doświadczeniem.
Uczniowie klasy VII i VIII
wraz z wychowawczyniami