- 11 października 2022
Dzień głośnego czytania w naszej szkole
Po raz kolejny 29 września był w naszej szkole Dniem Głośnego Czytania. W tym roku miał on jednak nieco inną formułę, gdyż upamiętniliśmy dodatkowo dwie ważne daty. W klasach młodszych była to 134. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej, natomiast w klasach starszych 200. rocznica wydania ,, Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Uczniowie klas I – III z uwagą śledzili losy bohaterów takich książek J. Porazińskiej jak: „Pamiętnik Czarnego Noska” i „Szewczyk Dratewka”.
Losy małego, pluszowego misia przybliżały dzieciom nauczycielki klas młodszych, na lekcjach dzieci same też starały się czytać lekturę, wspomagając się słuchanym audiobookiem Biblioteki Akustycznej, czytanym przez znanego, polskiego aktora dubbingowego, pana Leszka Filipowicza.
Przygody ubogiego wędrowca o wielkim sercu przybliżyła uczniom klas drugich mama jednego z uczniów klasy 2b, pani Ilona Kołodziejczyk-Zboralska. Dziękujemy za poświęcenie nam, jakże mile spędzonego czasu. „Spotkanie na czytanie” przybliżyło klasom drugim losy „Szewczyka Dratewki”, a uczniowie wynieśli kilka mądrych i cennych rad, wskazówek. Ciekawe kto i z jaką lekturą odwiedzi niebawem uczniów naszej szkoły w ramach czytelniczej akcji „Spotkanie na czytanie”…?
W klasach IV najczęściej czytaną balladą okazały się ballady ,, Powrót taty” oraz ,,Pani Twardowska”. Klasy piąte miały okazję wysłuchać balladę ,,Trzech Budrysów” w formie pieśni, do której muzykę skomponowała St. Moniuszko. Natomiast dla klas siódmych i ósmych odczytanie ,,Świtezi” czy ,,Świtezianki” stało się doskonałą formą powtórki do egzaminu ósmoklasisty.
W głośne czytanie lektur zaangażowali się prawie wszyscy nauczyciele, ale i uczniowie klasy siódmej b. Wszystkim bardzo dziękujemy.
By zachęcić uczniów do dalszej pracy z lekturami Janiny Porazińskiej i Adama Mickiewicza, w szkole został ogłoszony konkurs plastyczny na najciekawszą ilustrację do czytanej pozycji książkowej. Wszystkie prace można zobaczyć w galerii prac na II piętrze. Już niebawem rozstrzygnięcie konkursu. Na najlepsze prace czekają nagrody.
Beata Kudłaciak-Szlagór Joanna Tylenda