- 20 listopada 2024
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. European Day of Healthy Food and Cooking) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej oraz Euro-Toques, czyli organizację zrzeszającą szefów kuchni.
Celem wydarzenia niezmiennie pozostaje promowanie zdrowego, regularnego spożywania posiłków, a także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Ważne jest również głośne mówienie o konsekwencjach niewłaściwej diety. Wielu z nas często bowiem nie zdaje sobie sprawy, jak dużo zależy od tego, czym karmimy swój organizm. A to właśnie nieprawidłowe odżywianie przyczynia się do nadwagi czy cukrzycy, a także schorzeń wątroby, szeroko pojętych chorób układu sercowo-naczyniowego, udaru mózgu, rozwoju depresji, raka i wielu innych. Warto zatem wprowadzić zmiany, które będą nie tylko chwilowym zrywem, ale na stałe poprawią jakość naszego życia.
Zazwyczaj najtrudniej wykonać pierwszy krok, ale właśnie wtedy z pomocą przychodzi…Samorząd Uczniowski;). Pomysł, by propagować w szkole wartościowe odżywianie, szybko zyskał spore grono zwolenników. Tradycją staje się już przygotowywanie przez każdą z klas zdrowych przekąsek oraz promowanie jedzenia, które pomaga nam po prostu lepiej funkcjonować na co dzień. Wspaniałe jest to, że do szkolnych obchodów ww. dnia włączają się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice. Dbanie o zdrowie staje się zatem naszym wspólnym celem.
Nie inaczej było 14 listopada. To właśnie wtedy na drugim piętrze powstały specjalnie przygotowane stoiska, na których już od rana pojawiały się nie tylko zdrowe, ale i pięknie wyglądające przekąski, ciasta i kanapki, kuszące swym smakiem i aromatem. Degustujących pyszności było naprawdę wielu. I choć niektórzy początkowo sceptycznie podchodzili do kosztowania tzw. zdrowego jedzenia, szybko przekonali się, że uprzedzenia to jest coś, nad czym warto pracować, bo często to właśnie one nie pozwalają nam ruszyć dalej. W dzisiejszym świecie powinniśmy coraz śmielej walczyć ze stereotypami, również kulinarnymi! Bo zdrowo, wcale nie oznacza monotonnie, nieapetycznie czy niekolorowo.
A poniżej znajdziecie na to najlepsze i…najpyszniejsze dowody, niestety już tylko w formie zdjęć.;-)
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli aktywnie przyłączyć się do obchodów EDZJiG.
Samorząd Uczniowski
Warto pamiętać!
- Spożywaj posiłki o stałych porach, unikając przejadania i podjadania pomiędzy posiłkami.
- Jedz powoli.
- Komponuj posiłki na wzór Talerza Zdrowego Żywienia – ½ talerza powinny stanowić warzywa i owoce.
- Głównym źródłem węglowodanów w diecie powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, np. pieczywo żytnie, gruboziarniste płatki i kasze, ryż brązowy, makarony razowe.
- Zadbaj o odpowiednią jakość produktów białkowych w diecie. Wybieraj dania na bazie roślin strączkowych, ryby, chude mięso, produkty mleczne oraz jaja.
- Zwróć uwagę na spożycie niezbędnych nasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Spożywaj 2 porcje ryb tygodniowo. Wybieraj tłuszcze roślinne.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych.
- Unikaj spożywania cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
- Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli.
- Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l / dziennie.
- Stosuj odpowiednie techniki kulinarne – gotowanie w wodzie, na parze, duszenie, pieczenie.
- Pamiętaj o aktywności ruchowej – codziennie 30 min umiarkowanego wysiłku fizycznego.
*Informacje pochodzą ze strony www.gov.pl