Innowacja pedagogiczna
Pociąg do kultury
Innowacja w naszej szkole!!
Kultura i szacunek tworzą Twój dobry wizerunek.
Kulturę osobistą i dobre maniery kształtujemy przez całe życie; istotne jest jednak, aby rozpocząć tę pracę od najwcześniejszych lat. Od września br. uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie Kultura i szacunek tworzą Twój dobry wizerunek. Celem projektu jest rozwijanie i promowanie kultury osobistej, wyrabianie wrażliwości wobec innych ludzi i środowiska oraz rozwijanie potrzeby właściwego postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Innowacja ma zachęcać i motywować uczniów do aktywnego podnoszenia kultury osobistej. Dobre maniery, to nic innego jak serdeczność, uprzejmość i życzliwość dla innych. Aby współżycie ludzi było przyjazne i harmonijne konieczne jest stosowanie się do ogólnie przyjętych norm zachowania, nawet wówczas, jeśli czasem wymaga to rezygnacji z własnej wygody. Istotą innowacji jest więc przybliżanie uczniom podstawowych zasad savoir–vivre’u, wyposażanie w umiejętność kulturalnego zachowania, uczenie krytycznej postawy wobec zachowań powszechnie uznanych za niewłaściwe oraz wychowanie w duchu szacunku dla drugiego człowieka.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach oraz warsztatach, których tematem przewodnim była kultura osobista. Ponadto przygotowywali gazetki i projekty odnoszące się do takich haseł jak:
- Kultura i obycie ułatwi nam życie!
- Proszę, przepraszam, dziękuję – kulturę słowa na co dzień dumnie prezentuję.
- Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom.
Uczniowie młodszych klas opracowali m.in. Kodeks honorowy czy zrealizowali projekt Pociąg do kultury. W grudniu nasze hasło przewodnie brzmiało: Savoir – vivre przy wigilijnym stole – dobre maniery na święta i nie tylko… Zorganizowano konkurs na najestetyczniej przygotowany stół wigilijny. Wszyscy wzorowo wywiązali się z powierzonego zadania i decyzją komisji każda klasa została nagrodzona słodkim upominkiem.
Luty związany jest z kulturą w sieci, a więc poruszone zostały zasady postępowania w zgodzie z netykietą. Uczniowie wzięli udział w konkursie Zakodowana NETYKIETA zorganizowanym przez nauczyciela informatyki – panią Katarzynę Sadlik.
W tym roku w szczególny sposób obchodziliśmy Walentynki. W klasach I-III odbyła się akcja pod hasłem Serce za serce. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie wśród najmłodszych postaw życzliwości, bliskości, empatii, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb mieszkańców krajów Trzeciego Świata.
Każdego miesiąca uczniowie wraz z wychowawcami wybierali Mistrza dobrych manier danej klasy. To osoba, która dla innych jest wzorem dobrego zachowania, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej oraz przestrzega Statutu i Regulaminu Szkoły. Ponadto wyróżnia się aktywnością i chętnie niesie pomoc koleżankom i kolegom. Wszyscy uczniowie, którzy otrzymali tytuł Mistrza dobrych manier wyróżnieni i nagrodzeni zostali na apelu podsumowującym innowację. I tak, 20.02.2020r. o godz. 11:00 zwycięzcy z wszystkich klas pod opieką nauczycieli udali się do kręgielni w Bielsku – Białej. Grę poprzedziła krótka instrukcja i przybliżenie podstawowych zasad bowlingu. Współzawodnictwo na torze było bardzo emocjonujące, ale oczywiście przebiegało zgodnie z zasadami fair play. Niektórzy z uczestników wyjazdu grali w prawdziwe kręgle po raz pierwszy, ale już po kilku próbach radzili sobie świetnie. Najmłodsi uczniowie wykazywali się bardzo ciekawymi i niebanalnymi pomysłami na celne rzuty. Pobyt w kręgielni dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
Na koniec lista uczniów, którzy otrzymali tytuł MISTRZA DOBRYCH MANIER:
- klasa I a – Joanna Adamiec, Kinga Konior, Natalia Iskierka i Patryk Pająk;
- klasa I b – Samuel Brankiewicz, Tymon Mrowiec, Karolina Chrobak i Magdalena Stańsko;
- klasa II a – Karol Bryzek, Wojciech Sadlik, Aleksander Dąbrowski, Lena Stwora, Natalia Ziółkowska, Patryk Kołek i Hubert Janik;
- klasa II b – Barbara Chrobak, Aleksandra Grzybowska, Krzysztof Mleczko;
- klasa III – Jan Janosz, Emilia Skoczylas, Aleksandra Wawak, Piotr Malarz i Miłosz Górka;
- klasa IV – Oliwia Kojder, Karolina Łyczko, Gabriela Matusiak i Maciej Pająk;
- klasa V a – Zofia Wiśniewska oraz Karolina Michalik;
- klasa V b – Kacper Ficoń i Natalia Malarz;
- klasa VI a – Jakub Malarz;
- klasa VI b – Klaudia Łyczko, Tatiana Brankiewicz, Maja Piznal, Piotr Górka oraz Mateusz Janosz;
- klasa VII – Emilia Gąsiorek, Zuzanna Górska i Jakub Konieczny;
- klasa VIII – Joanna Baścik, Łucja Chmielniak, Natalia Szpila i Szczepan Szczepaniec.
Wszystkim zwycięzcom tytułu klasowego Mistrza dobrych manier gratulujemy!! 😉
Konkurs nadal trwa…! 🙂
Koordynatorzy innowacji:
Barbara Białkowska, Patrycja Laszczak, Joanna Tylenda, Beata Sadlik