OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2020
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2020
„10 MINUT CZYTANIA, ZAMIAST PYTANIA” – pod taką nazwą w dniu 29 września w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.
29 września to jeden z tych dni w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno miłe, przyjemne, jak i pożyteczne. Każda okazja i każda chwila jest dobra na spotkanie i obcowanie
z książką. A jeśli dodatkowo, za sprawą głośnego czytania można uniknąć lekcyjnego pytania
albo co gorsze, jedynki w dzienniku, książka naprawdę może stać się prawdziwym przyjacielem nie tylko w tym wyjątkowym dniu na te przysłowiowe 10 minut 🙂
I tak, uczniowie, ci najmłodsi, jak i ci starsi, każdą lekcję rozpoczynali od wysłuchania wybranej przez siebie ulubionej książki. W klasach młodszych dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwały się w przygody bohaterów takich pozycji literackich jak: „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej, „Pamiętnik Czarnego Noska„ Janiny Porazińskiej, „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza, „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany” Renaty Piątkowskiej oraz „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
W klasach starszych od pytania na lekcji uratowały uczniów takie książki jak 🙂 „Petronela
z Jabłoniowego Sadu Sabine Stading, „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren, „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K.Rowling, „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego, „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery oraz „Oskar i Pani Róża” E.E. Schmitt.
I jak myślicie? Czy książka nie jest świetnym pomysłem na dobrą zabawę i wspólnie spędzony czas w szkole w czasie lekcji nie tylko języka polskiego, ale i matematyki czy geografii?
Oczywiście, że tak! Co więcej, książka jest doskonałym pretekstem do rozmowy, do dyskusji, do niejednych dalekich wypraw tam, gdzie na co dzień nie mamy czasu się wybrać 🙂 Książka pomaga nam nazwać swoje emocje i uczucia, oswoić trudne tematy, od których często uciekamy.
Uczy nas również wyrażać myśli, komunikować potrzeby i pokonuje lęki, których niestety z racji panującej pandemii i społecznej izolacji, zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych jest coraz więcej.
Pamiętajmy, spotkanie z przyjaciółką – książką i głośne czytanie zawsze jest doskonałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu, w szkole, w domu rodzinnym czy w grupie rówieśniczej.
Joanna Tylenda