
- 5 lutego 2025
Spotkanie w ramach projektu “Szkoła Międzypokoleniowa”. Tematy warsztatów: Pierwsze kroki z technologią. Podstawy bezpieczeństwa w internecie.
W ramach inicjatywy „Szkoła międzypokoleniowa” uczniowie-mentorzy z klas 7a i 7b oraz 8a mieli okazję wesprzeć seniorów powyżej 65. roku życia, często swoich własnych dziadków, w zdobywaniu umiejętności z zakresu obsługi nowych technologii. Projekt miał na celu zmniejszenie bariery cyfrowej między pokoleniami oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa seniorów w świecie wirtualnym.
Spotkanie odbyło się 4 lutego 2025 i prowadziła pani Wioletta Grabska. Rozpoczęło się od rozmowy z uczestnikami na temat ich dotychczasowych doświadczeń z internetem. Seniorzy odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia w sieci oraz korzystania z platform takich jak Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mObywatel czy portal ZUS PUE. Następnie każdy z uczestników zapisał na kartce kwestie, które sprawiają mu trudność w poruszaniu się po internecie, co pozwoliło dostosować zakres warsztatów do ich realnych potrzeb.
W pierwszym etapie praktycznych zajęć seniorzy, przy wsparciu mentorów, założyli swoje pierwsze konto e-mail. Kolejnym krokiem było zapoznanie się z podstawami bezpieczeństwa w internecie. Seniorzy dowiedzieli się jak ważne jest silne hasło, co to jest szyfrowanie stron i jak ważny jest menadżer haseł oraz weryfikacja dwuetapowa. Uzyskali również pomoc w zakresie instalacji na swoje telefony komórkowe aplikacji Gboard, dzięki której możliwe jest pisanie wiadomości tekstowych za pomocą dyktowania głosowego, co w przypadku problemów ze wzrokiem bardzo ułatwia życie. Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić strony rządowe, by przekonać się, jakie informacje i usługi są dla nich dostępne online.
Podczas części warsztatowej, seniorzy wzięli udział w ćwiczeniu interaktywnym. Na zadawane przez prowadzącego pytania, np. „Gdzie można sprawdzić czy wystawiono nam skierowanie na szczepienie?”, odpowiadali poprzez podnoszenie kartek do góry z wydrukiem odpowiednich stron internetowych. Ta forma nauki przez zabawę okazała się angażująca i skuteczna.
Spotkanie odbyło się w ciepłej, niemal rodzinnej atmosferze. Nie zabrakło serdeczności, uśmiechu i wzajemnej życzliwości. Dodatkowym akcentem, który umilił czas uczestnikom, były domowe wypieki kolejnej zaangażowanej w projekt pani Anny Bryzek. Nad organizacją i przebiegiem całości czuwały pani Katarzyna Sadlik oraz pani Joanna Tylenda. Wszystkie cztery panie włożyły w projekt wiele serca i zaangażowania.
Warsztaty zakończyły się sukcesem – wielu seniorów nie chciało opuszczać zajęć, a ich entuzjazm i chęć dalszej nauki były najlepszym dowodem na to, jak potrzebne i wartościowe są tego typu inicjatywy. Na kolejne spotkanie już 11.02.2025 nie możemy się doczekać 😊