OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W STOLICY!
Turniej strategicznej gry planszowej „Żywioły lasu”.
Sukces naszych uczniów w stolicy!
„Żywioły lasu” to autorska gra planszowa przeznaczona do indywidualnej rozgrywki w gronie kilku osób. Jej atutem jest dobrze zbalansowana mechanika, w której równoważy się aspekt losowości oraz wpływu decyzji podejmowanych przez gracza na przebieg gry.
Rodzic, pan Jacek Drabek, „zaraził” tą grą ponad 20 osobową grupę uczniów z klas IV-VI, która przez kilka tygodni, pod opieką nauczycieli, p. Joanny Tylendy, p. Patrycji Laszczak i p. Beaty Sadlik, regularnie spotykała się po lekcjach w szkole na rozgrywkach.
Głównym zadaniem w grze było zachowanie lasu w dobrej kondycji. Od dobrze przemyślanych decyzji i działań zależało, czy uda się zapanować nad żywiołami ognia i wody. Nasz klimat się zmienia, a żywioły, które panują w lesie są niestabilne. Rozgrywający doświadczali tego, zmagając się z efektami gwałtownych zjawisk pogodowych: suszy, wichur czy ulewnych opadów. Nie mieli na nie bezpośredniego wpływu, ale mogli przewidywać ich skutki i próbować im zapobiegać. Niezwykle istotne było to, w jaki sposób gospodarować wodą i jak ochronić lasy przed pożarami.
Dobrze przygotowana ekipa graczy zdecydowała się przystąpić do Turnieju strategicznej gry planszowej „Żywioły lasu” będącego pod patronatem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Rozgrywki regionalne odbyły się w 45 nadleśnictwach w całej Polsce. Trwały one przez 4 tygodnie, a uczestniczyło w nich prawie 1000 graczy. W Nadleśnictwie Bielsko- Biała z naszej szkoły wzięło udział 5 czteroosobowych drużyn. Wyniki rozgrywek publikowane były w rankingu, który na bieżąco aktualizowano na stronie www.zywiolylasu.com.pl. Do ostatniego dnia etapu regionalnego ważyły się losy zawodników i nie było pewności, która ósemka przejdzie do ścisłego finału. Ostatecznie, w rozgrywkach regionalnych w Bielsku Białej, zajęliśmy dwa miejsca na podium: III i I. Drużyna, która zajęła I miejsce uplasowała się na czwartym miejscu w ogólnopolskim rankingu najlepszych ośmiu drużyn z całej Polski, które przeszły do ścisłego finału.
I tak „Asy” z piątej i szóstej klasy, czyli Julia Gutowska, Piotr Pilch, Mateusz Janosz i Jakub Pszczółka, 14 czerwca wyruszyli na finał turnieju do Warszawy!
Tam spotkały się najlepsze drużyny z całej Polski, aby zmierzyć się w walce o tytuł mistrza gry strategicznej „Żywioły lasu”. Napięcie było wyczuwalne u wszystkich, a sposoby na radzenie sobie z nim – różne. Jedni do ostatniej chwili w cichym zakątku planowali strategię i nawet rozgrywali próbne rozdania, inni cierpliwie oczekiwali na rozpoczęcie finału. Gdy zaczęła się decydująca rozgrywka, na twarzach graczy zaznaczało się skupienie i stres. Wszystkie bowiem decyzje musiały być dobrze przemyślane, mieli tylko jedną rozgrywkę, jedną szansę na wygraną. Po około 40 minutach drużyny zakończyły grę i rozpoczęło się zliczanie punktów. Sędziowie przeliczali punkty nawet dwa razy, potęgując napięcie wśród oczekujących na wyniki.
W wielkim finale nasza drużyna „Asów” zajęła III miejsce. GRATULUJEMY SUKCESU!
Nagrody oraz upominki dla laureatów i finalistów wręczyli Pan Krzysztof Janeczko oraz Pani Beata Grabska, zastępca dyrektora CKPŚ ds. projektów LP. Nasi zawodnicy otrzymali profesjonalne lornetki, Atlas Ptaków oraz mnóstwo przyrodniczych „gadżetów”. Dodatkowo dla szkoły, zdobyli wyposażenie do pracowni przyrodniczej na kwotę 1500 zł (m.in. zestawy do badania wody, lupy, tablice edukacyjne czy preparaty mikroskopowe). Każdy zawodnik otrzymał również pamiątkowy egzemplarz gry „Żywioły lasu”.
Eliminacje na etapie szkolnym wzbudziły wiele pozytywnych emocji, a gra spodobała się wszystkim na tyle, że w nowym roku szkolnym 2019/2020 w planach jest utworzenie Koła Miłośników Gier Planszowych w naszej szkole. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie składają podziękowania Wójtowi Gminy Porąbka, Panu Pawłowi Zemankowi, za pomoc w zorganizowaniu transportu do stolicy.
Joanna Tylenda