Klub Wolontariusza!
„Człowiek jest wielki nie przez to,
co ma, nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II
W tym roku szkolnym uczniowie z klas IV – VIII pod opieką nauczycieli stworzyli „Szkolny Klub Wolontariusza”. Członkowie klubu chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania prospołeczne w środowisku szkolnym i lokalnym, a także wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
Nasi wolontariusze są osobami pełnymi optymizmu i chęci do działania. W tym półroczu z ogromnym zapałem włączyli się w następujące akcje:
- Zbiórka rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska
Wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się w zbiórkę artykułów dla zwierząt ze schroniska „Reksio” w Bielsku – Białej. Pragnęliśmy przyczynić się do tego, by niechcianym, bezdomnym zwierzętom było nieco lepiej. Przez kilka tygodni udało nam się zebrać kilkadziesiąt kilogramów karmy dla zwierząt – psów i kotów. Oprócz, suchej i mokrej karmy wśród zebranych rzeczy znalazły się koce, legowiska oraz mnóstwo przedmiotów niezbędnych dla zwierzaków. W imieniu zwierzaków podziękowania naszym uczniom złożyli pracownicy schroniska w Bielsku – Białej. I o to chodzi – by być WIELKIM i pomagać MAŁYM.
- Akcja MEN „Szkoła Pamięta”
W ramach ww. akcji uczniowie odwiedzali miejsca pamięci i wspominali osoby ważne dla naszej wspólnoty. Wolontariusze przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zajęli się także zapomnianymi i zaniedbanymi grobami – uporządkowali je i zapalili przyniesione przez siebie znicze.
- „Szlachetna Paczka”
Święta Bożego Narodzenia to taki szczególny czas, w którym ludzie o wielkich sercach dzielą się z tymi, którzy mają mniej. Pomagając sprawiamy, że świat staje się piękniejszy. Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Kobiernicach po raz kolejny włączyła się w akcję „Szlachetna Paczka”.
Ostanie tygodnie były dla uczniów bardzo pracowite. Nasi szkolni wolontariusze podjęli działania w celu zebrania środków na realizację potrzeb starszego małżeństwa, wobec którego los nie był łaskawy i nie szczędził im zmartwień i kłopotów. Wszystko zaczęło się od zaprojektowania cegiełek charytatywnych, które później były sprzedawane przez dzieci w szkole. Kolejno uczniowie pod nadzorem nauczyciela plastyki – pani Doroty Cudzich przygotowywali na sprzedaż bombki wg metody decoupage, które w dniu kiermaszu charytatywnego w jednym ze sklepów, zniknęły w mgnieniu oka. Pozyskane pieniądze przeznaczone zostały na zakup dwóch ton węgla, kompletu garnków, ciepłych ubrań oraz innych upominków dla rodziny. Ponadto zebraliśmy dużą ilość żywności i środków czystości, które w mikołajkowy piątek, tuż przed „weekendem cudów”, zostały spakowane przez dzieci i przygotowane do przekazania wolontariuszom „Szlachetnej Paczki”. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza szkoła mogła przyczynić się do tego, by w ten niezwykły i magiczny weekend jeszcze jedna rodzina otrzymała pomoc i nadzieję na lepsze jutro.
Choć lista niezbędnych dla rodziny rzeczy była długa i zrealizowanie wszystkich potrzeb stanowiło dla nas nie lada wyzwanie, dzięki ogromnemu zapałowi naszych szkolnych wolontariuszy, szlachetności i pomocy rodziców oraz innych darczyńców udało się przygotować „Szlachetną Paczkę”.
- Przygotowanie prezentów dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kętach
Ostatnią akcją realizowaną przez wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu było przygotowanie upominków dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kętach. Zorganizowanie świątecznej niespodzianki dla swoich rówieśników sprawiło naszym uczniom ogromną satysfakcję. Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się nam z prezentami, którymi zostajemy obdarowani. Ten moment, zwłaszcza dla najmłodszych, stanowi uwieńczenie niecierpliwego oczekiwania. Mamy nadzieję, że w tym roku, pod odświętnie przystrojonym drzewkiem, każdy znajdzie coś dla siebie. 🙂
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom – uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy otworzyli swoje serca dla innych i zaangażowali się w pomoc. DZIĘKUJEMY! 🙂 😉 😉
P. Laszczak, K. Sadlik, A. Bryzek