ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
Prezentacje zawodów wykonywanych przez naszych rodziców
– cykl lekcji w klasie piątej SP –
II EDYCJA
ZAPRASZAMY!!!
Dnia 3 stycznia 2019r. w naszej klasie gościliśmy panią Agnieszkę Mielec, prywatnie mamę Franka z klasy Va. Pani Agnieszka ma niezwykle interesujący zawód, jest archeologiem.
W czasie spotkania, uczniowie klas Va i Vb mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca archeologa, mogli obejrzeć zdjęcia z odkryć dokonanych podczas prac archeologicznych, czy obejrzeć na żywo przedmioty z wykopalisk. Dzieci dowiedziały się też co to jest zabytek, „skarb”, że zabytki archeologiczne znajdują się pod ziemią i trzeba ostrożnie prowadzić prace wykopaliskowe. Na zabytki najczęściej natrafia się przypadkiem, np. podczas orania pola, przy budowie domu, czy na zwykłym spacerze. Jeśli jest przypuszczenie, że w danym miejscu coś jest ukryte do pracy przystępują archeolodzy, którzy wyznaczają „poletko archeologiczne” i ostrożnie małymi łopatkami zaczynają odkopywać „skarb”.
Ważne jest, aby nie pomieszać warstw ziemi, bo tylko na tej podstawie można określić, ile lat ma „skarb” i do czego służył. Archeolodzy bardzo skrupulatnie dokumentują swoje odkrycia. Do pomiarów używają specjalnych przyrządów geometrycznych, sprzętu geodezyjnego, papieru milimetrowego, robią zdjęcia. Wydobyte przedmioty przekazywane są do konserwatora zabytków.
Spotkanie to było niezmiernie ciekawe i przybliżyło nam interesującą, a zarazem bardzo ciężką pracę archeologa. Chcielibyśmy, aby takich lekcji było jak najwięcej.
Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Mielec za wyjątkową lekcję archeologii.
Beata Sadlik